Line-up:

  • Ladislav Muroň – příčná flétna
  • Ondřej Klímek – saxofony
  • Adam Zbránek – klávesy
  • Radim Přidal – kytara
  • Lukáš Čunta – baskytara
  • Matěj Drabina – bicí

Kontakt/booking:

 

btd_at_studio_0086

 

Po deseti intenzivních letech své existence kapela Behind the Door dozrála ve velmi originální projekt, repertoárově postavený na autorských kompozicích převážně z dílny flétnisty Ladislava Muroně. Jejich tvorba čerpá snad ze všech zákoutí hudby – nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace latinjazzu a funky, ale naleznete také ohlasy fusion, moderního jazzu nebo vás může překvapit melodie velmi blízká vážné hudbě. „Zakládáme si především na silných melodiích, propracovaných aranžích, posouvajících skladby nečekanými směry, vyzrálých instrumentálních výkonech a pevné rytmice v podání basisty Lukáše Čunty a bubeníka Matěje Drabiny.“ říká Láďa Muroň, jehož příčná flétna dodává zvuku kapely barvu, která je málo k slyšení nejen u nás. „Rádi si hrajeme s kompozicemi a experimentujeme s tématy předtím, než se ustálí konečná podoba skladby. Baví nás překvapovat a nebojíme se jít na hranice našich hudebních možností – to dodává naší hudbě energičnost a dynamiku, kterou dále umocňuje naše nadšení pro hudbu jako takovou.“

Kořeny Behind the Door spočívají ve dvou hudebních tělesech při Základní umělecké škole ve Frýdku-Místku – Šuba Duba bandu vynikajícího trumpetisty Milana Michny (Orchestr Gustava Broma, Věra Špinarová, …) a Junior Quintetu multiinstrumentalisty, skladatele a aranžéra Leoše Skuplíka. Tady se už v dětském věku většina kapely setkala a společně získávala první kontakt jak s populární, tak s jazzovou hudbou. Během mnohaletého hraní v těchto orchestrech pak získali nepřeberné množství herních zkušeností (zvláště ŠDB byl v této době pozoruhodně aktivní kapelou s více než stovkou vystoupení ročně).

Pozdější zakládající členové Behind the Door (BtD; šlo o flétnistu Láďu Muroně, saxofonistu Ondru Klímka, klávesistu Adama Zbránka, kytaristu Radima Přidala a bubeníka Matěje Drabinu, tedy vlastně i dnes aktuální sestava pouze bez baskytary, kterou původně suploval basovým rejstříkem v levé ruce Adam) se postupně začali scházet i mimo pravidelné zkoušky big bandu, aby po zhruba půl roce v prosinci 2004 vystoupili už jako samostatná kapela na místním jam session.

Od té doby BtD intenzivně funguje a neustále se dynamicky vyvíjí po všech stránkách. Hudební vývoj sledoval relativně obvyklý scénář – kapela se začala sehrávat s jednoduchými standardami, na kterých s její členové coby šestnáctiletí hudební nadšenci naučili pracovat s improvizací a se základními aranžérskými dovednostmi. Následovaly první více méně nesmělé pokusy o vlastní skladby, po kterých se repertoár ustálil na dlouhou dobu do podoby mixu coverů a autorských skladeb Adama, Radima a Ládi. Jako jediný stabilně komponující autor se však nakonec ukázal Láďa, a v dnešním programu má BtD (až na několik ojedinělých výjimek) pouze autorské věci, a to naprostou většinou z Láďova pera.

Personálních změn nebylo v historii kapely příliš, za to ovšem byly převratné pro výsledný zvuk. V roce 2007 skupinu načas opouští klávesista Adam a je nahrazen dalším bývalým spoluhráčem ze Šuba Duba Bandu, v té době již studentem muzikálového herectví na brněnské JAMU, Radkem Hubem. V podstatě současně přichází baskytarista Jiří Telecký. Použití samostatného basového nástroje byl pro kapelu pochopitelně převratný moment. Od té doby se nástrojové složení saxofon-příčná flétna-klávesy-kytara-baskytara-bicí již neměnilo; došlo pouze ke dvěma personálním změnám: Jirku Teleckého nahradil v červnu 2008 student Ježkovy jazzové konzervatoře Praha (a tedy spolužák saxofonisty Ondry) Lukáš Čunta, a Radka Huba postupně vystřídal zpět Adam Zbránek.

Od roku 2004 až do současnosti Behind the Door nepřetržitě aktivně koncertuje po klubech a festivalech v České republice i na Slovensku. Jejich hudbu jste mohli slyšet také např. na Colours of Ostrava, pravidelně se objevují v programu brněnských klubů jako je Stará Pekárna, nebo v Českém Rozhlase, pro který v roce 2007 odehráli živý koncert z ostravského Studia 1 a posléze byli hosty několika pořadů. Absolvovali také krátké zahraniční turné do pobaltských republik, kde si zahráli ve Vilniusu, Rize, Tallinu, Helsinkách a finském Mikkelli.

V roce 2008 BtD získali druhé místo na soutěži mladých kapel všech žánrů Líheň. „Vzhledem k počtu 160 zúčastněných kapel toho roku a „nemasovému” charakteru naší hudby považuji toto umístění za výrazný úspěch.“ podotýká na toto téma kytarista Radim Přidal.

Ve své historii nahráli dvě alba, první „Dej si gispirín!“ bylo pokřtěno 8. 11. 2008 ve frýdecko-místecké Stolárně, to druhé s názvem „KeyNotes“ 24. 9. 2011 na stejném místě a navíc také 16. 10. 2011 v brněnském Metro Music Baru.

Všichni členové se věnují také studiu hudby, ať už prezenčně na Ježkově jazzové konzervatoři Praha (saxofonista Ondřej Klímek, baskytarista Lukáš Čunta) nebo na brněnské JAMU (kytarista Radim Přidal a bubeník Matěj Drabina), tak také soukromě jako studenti předních českých jazzmanů. Díky tomu se Behind the Door neustále vyvíjí a posunuje kvalitativně i po zvukové stránce, a zároveň je i další hudební školou všech jeho členů a prostorem pro realizaci načerpaných inspirací. Když se k tomu přidá fakt, že hudebníci v současné sestavě spolu hrají prakticky od dětství, což má dalekosáhlé důsledky pro hudební komunikaci a sehranost, výsledkem je hudba s mimořádným potenciálem, originalitou a nábojem.

 

Kontaktovat nás můžete:

 

Podpořit nás nebo získat další informace o nás můžete: