BIOGRAFIE


Kapela BEHIND THE DOOR vydala nové, v pořadí své třetí album, s názvem PROTI PROUDU!Po čtrnácti(!) letech své existence kapela Behind the Door dozrála ve velmi originální projekt, repertoárově postavený výhradně na autorských kompozicích z dílen jejích členů. Tato tvorba čerpá snad ze všech zákoutí hudby - nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace fusion, latinjazzu, moderního jazzu, ale i smooth jazzu, nebo dokonce popu, folku, rocku, nebo vás může překvapit melodie velmi blízká vážné hudbě. Hudba kapely Behind the Door je cesta kolem hudebního světa a především instrumentální vyprávění příběhů.

Představte si, že je vám čtrnáct. Na základní umělecké škole, kam chodíte, potkáte pět kamarádů přibližně stejného věku a začnete s nimi zkoušet hrát. O 14 let později jsou z vás všech profesionální muzikanti a kapela funguje dál. To přesně se stalo kapele Behind the Door.

Dnes má kapela na svém kontě tři desky. Poslední deska s názvem Proti proudu vyšla na podzim 2016 a napsali o ní:

"Proti proudu je celkově velmi vyvážené a neuvěřitelně pestré album. Poslechnete ho celé doslova na jeden nádech." Lukáš Duchoň (Musicologica.cz)

"Znamenité instrumentální příběhy...lahodně barevné, melodicky klenuté a odlehčené kompozice..Bravo!" Jan Hocek (jazzport.cz)

"Na nové desce se sešly nádherné, melodicky impozantní skladby..." Milan Bátor (Ostravan.cz)

S těmito deskami Behindi pravidelně objíždějí české a slovenské (nejen jazzové) kluby a festivaly (např. Prague Proms, Colours of Ostrava, JazzDock) a absolvovali zahraniční turné po pobaltských republikách.

Členové kapely jsou absolventy jazzového oddělení brněnské JAMU a Ježkovy jazzové konzervatoře Praha. Ondřej Klímek je členem legendární kapely Vltava (nominace na Anděla 2016), kromě toho pravidelně spolupracuje s Kamilem Střihavku, Michalem Pavlíčkem a BSP nebo Otou Balagem. Lukáš Čunta je členem kapely Čechomor, Matěj Drabina aktuálně stoupajícího projektu David Stypka & Bandjeez (cena Anděl 2017).

Behind the Door se neustále vyvíjí a posunuje, jak po stylové, tak po zvukové stránce. Je prostorem pro realizaci tvůrčích záměrů jejích členů. Když se k tomu přidá fakt, že hudebníci v současné sestavě spolu hrají prakticky od dětství, což má dalekosáhlé důsledky pro hudební komunikaci a sehranost, výsledkem je hudba s mimořádným potenciálem, originalitou a nábojem.


Ladislav Muroň - příčné flétny (tenorová, altová) / flute (tenor, alto)
Ondřej Klímek - saxofony (tenor, soprán, EWI) / saxophone (tenor, soprano)
Matěj Drabina - bicí, perkuse, zvonkohra / drums, percussions, gockenspiel
Radim Přidal - kytara (elektická, akustická) / guitars (electric, acoustic)
Lukáš Čunta - baskytara (pražcová, bezpražcová) / bassguitars (fretted, fretless), Moog synth
Ondřej Valenta - piano, klávesy / piano, keyboard


Behind the Door
is fourteen(!) years on Czech jazz scene, despite the average age of its members being 30. How is that possible? They play together since their teen-age, growing up together musically, all becoming music professionals. Behind the Door is a highly genuine project, with a repertoire assembled exclusively from originals written by its members. Their compositions draw on all kinds of genres - mostly fusion, latin jazz, modern jazz and smooth jazz, but also pop, folk, rock and even melodies surprisingly close to classical music. Listening to Behind the Door is like embarking on a journey across the musical world by means of instrumental storytelling. They recently released third album called "Proti proudu" ("Against a Stream").